Pages

27 April 2017

D’Errico named Malta Nuncio

Archbishop Alessandro D’Errico was named Apostolic Nuncio to Malta.

The post had been vacant since the retirement of Archbishop Mario Roberto Cassari in December 2016.

Archbishoip D’Errico had been serving as Apostolic Nuncio to Croatia.

26 April 2017

Filipazzi named Nigeria Nuncio

Archbishop Antonio Guido Filipazzi was named Apostolic Nuncio to Nigeria.

The post had been vacant since Archbishop Augustine Kasujja was named Apostolic Nuncio to Belgium in October 2016.

Archbishop Filipazzi had been serving as Apostolic Nuncio to Indonesia.

19 April 2017

Versari named Campo Mourão Coadjutor

Bishop-elect Bruno Elizeu Versari was named Coadjutor Bishop of Campo Mourão, Parana, Brazil.

Lisboa de Oliveira named Itacoatiara Prelate

Bishop-elect José Ionilton Lisboa de Oliveira, S.D.V. was named Prelate of Itacoatiara, Amazonas, Brazil.

The prelature had been vacant since the death of Bishop Carillo Gritti, I.M.C. in June 2016.

Dolan named San Diego Auxiliary

Bishop-elect John P. Dolan was named Auxiliary Bishop of San Diego, California, USA and titular bishop of Uchi Maius.

Basso named Imperatriz Bishop

Bishop Vilson Basso, S.C.I. was named Bishop of Imperatriz, Maranhão, Brazil.

The diocese had been vacant since Bishop Gilberto Pastana de Oliveira was named Coadjutor Bishop of Crato, Ceara in May 2016.

Bishop Basso had been serving as Bishop of Caxias do Maranhão.

Bach named Joinville Bishop

Bishop Francisco Carlos Bach was named Bishop of Joinville, Santa Catarina, Brazil.

The diocese had been vacant since the death of Bishop Irineu Roque Scherer in July 2016.

Bishop Bach had been serving as Bishop of São José dos Pinhais, Parana.

Amos retired, Zinkula named Davenport Bishop

Bishop Martin John Amos retired and Bishop-elect Thomas Robert Zinkula was named Bishop of Davenport, Iowa, USA.

18 April 2017

11 April 2017

Saúre named Nampula Archbishop

Archbishop-designate Inácio Saúre, I.M.C. was named Archbishop of Nampula, Mozambique.

The archdiocese had been vacant since the resignation of Archbishop Tomé Makhweliha, S.C.I. in July 2016.

Archbishop-designate Saúre had been serving as Bishop of Tete.

09 April 2017

Blog Archive